Jak założyć firmę budowlaną

Lip
2013
23

posted by on budowa domu

Poszukując pomysłu na własny biznes, wiele osób bierze pod uwagę uruchomienie firmy budowlanej. Jest to opcja zdecydowanie godna rozważenia, albowiem usługi budowlane cieszą się od wielu lat niesłabnącą popularnością. Najważniejszym pytaniem jakie zwykle pojawia się przy tej okazji jest pytanie o kwestie finansowe – czy trzeba posiadać dużo pieniędzy na to, by takowy biznes rozkręcić? Nie da się udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko w tym momencie uzależnione jest przede wszystkim od tego jaki rodzaj usług i w jakim zakresie zamierza świadczyć dana firma budowlana.

Jeżeli kogoś interesują takie inwestycje jak budowa domów (tak w Kielcach jak i okolicy), musi oczywiście liczyć się z poniesieniem wyższych kosztów – z tego chociażby względu, że w tym układzie niezbędne jest skompletowanie załogi, która będzie się zajmowała realizowaniem tego rodzaju przedsięwzięć. Z zatrudnieniem pracowników wiążą się zaś spore wydatki, ponieważ koszty pracy w Polsce są bardzo wysokie. Rzecz jasna można się zastanowić nad inną formą umowy aniżeli umowa o pracę. W zakresie usług budowlanych mieszczą się także i przedsięwzięcia zakrojone na znacznie mniejszą skalę – takie jak prace remontowe wykonywane w lokalnym środowisku. Dobry fachowiec zawsze jest w cenie, a wbrew pozorom, wcale nie jest o takiego łatwo. Koszt założenia niewielkiej firmy budowlanej nie będzie zatem w tym układzie bardzo duży. Na początek nie trzeba wcale myśleć o odrębnej siedzibie, co znacząco zmniejsza wydatki. Biuro z powodzeniem może znajdować się w domu, a sprzęt potrzebny przy pracach remontowych może znajdować się w piwnicy czy w garażu. Rzecz jasna jeśli firma zacznie się rozwijać, trzeba będzie pomyśleć o poszerzeniu zakresu usług, co zwykle wiąże się z koniecznością zatrudnienia pracowników i zorganizowania odrębnej siedziby oraz zakupem kosztownych programów do projektów budowlanych.
Sporym ułatwieniem w dzisiejszych czasach są firmy oferujące sprzęt budowlany do wynajęcia. Co się zaś tyczy procedur formalnych, firmę budowlaną trzeba zarejestrować tak jak każdą inną. W tym celu należy się udać do urzędu gminy bądź miasta i złożyć tam odpowiedni formularz. Nieodzowna jest także wizyta w ZUS-ie – najczęściej w urzędzie skarbowym. Załatwienie tych formalności nie powinno zająć więcej niż jeden dzień. Jeżeli dla kogoś jest to pierwsza działalność gospodarcza, to przez 2 lata będzie płacił preferencyjny ZUS. Po upływie tego okresu trzeba już niestety uiszczać składki w pełnym ich wymiarze – są one bardzo wysokie i trudno znaleźć przedsiębiorcę, który by nie uskarżał się na nie.

Tags: , ,