Oprogramowanie, programowanie. Dla jednych chleb powszedni, dla innych tak nazywana czarna magia. Brzmi niesłychanie informatycznie, a dla wielu to równa się zawile. Należy się jednak zastanowić nad tym co to tak w rzeczywistości jest oprogramowanie? Ciekawe ilu współczesnych ludzi nie potrafi obsługiwać się komputerem. Długo myśleć nie należy. Prawdopodobnie niewielu. Muzyka, filmy, edytory tekstu. Bez tego nie jesteśmy sobie w stanie wyimaginować życia. Z pozoru schody zaczynają się przy programowaniu. Nie każdy się na tym zna.
Jednakowoż jedno jest miarodajne. Ktoś musi utworzyć Winampa, żeby Jaś był w stanie posłuchać muzyki. Wgłębiając się w temat, zastanówmy się nad językiem kodowania. Najprawdopodobniej zgodnie z nazwą możemy go spokojnie porównać do polskiego, włoskiego czy hiszpańskiego. Należy nauczyć się kilku „zwrotów” a następnie już samo idzie. W informatyce wyróżniamy dużo takich języków. Przykładami są stosunkowo nowo powstały R, lub kultowy Java oraz C++. Język programowania C++ jest jednym z najbardziej słynnych, powszechnych i z reguły używanych przez programistów lub to fachowych czy amatorów. W C++ można pisać niezmiernie przyciągające oraz złożone programy. Aby napisać program możemy wykorzystać skończone funkcje, jakie o wiele ułatwiają nam sprawę. Jednak na ogół te gotowe funkcje są to funkcje, które są z reguły używane a wobec tego nie są one nie wiadomo jak rozbudowane i oryginalne. Jeżeli chcemy stworzyć coś oryginalnego na komputerze np. naturalnie w programie C++ potrzeba cokolwiek się douczyć czy to z Internetu gdzie wynajdziemy bezlik wskazówek od czego zacząć, co oraz jak, jak także liczne ćwiczenia zezwalające poszerzyć nam nasze zdolności – praca dla programisty po poznaniu tego języka jest w zasięgu ręki. Składnia w jakiej działamy daje programiście dużo do wyboru. Programista może się w niej nadzwyczaj swobodnie oraz kreatywnie poruszać.
Odpowiednie poznanie języka C++ gwarantuje nam w późniejszym okresie, że kod jaki zapisywaliśmy w dziesięciu linijkach możemy napisać w jednej co o wiele ograniczy czas spędzony przy danym programie. Dla amatora patrzącego na programowane przez programistę stronice może to być wydarzenie wstrząsające i wywołujące przerażenie. Te wszystkie nierówności, nawiasy i inne kreski w żaden sposób nie chce się to ułożyć w logiczną całość. Aby bynajmniej nie na tyle logiczną żeby ją zrozumieć. Zgodność z rzeczywistością jest taka, że większość z nas miała kontakt z programowaniem w szkole. Jednych zafascynował innych nie. O trudności bezsprzecznie wolno dyskutować, tudzież fakt ze te pogmatwanie wyglądające znaczki umieją skonstruować wspaniałą grę, bądź też choćby barwną domenę internetową internetową, jest już gorsze aby sobie uświadomić.
Dla mających nieco więcej fantazji, nie trudne jest do wyobrażenia sobie, że programista oraz jego komputer porozumiewają się to właśnie dzięki swojemu specyficznemu językowi, który znają oboje. Dla amatorów to warte pozazdroszczenia. Dla wielu którzy znają ten poufny ludzko-komputerowy kod to powinien być najprawdopodobniej powód. A jest jedynie normalnością. Głównie współcześnie.
Więcej na: http://initius.pl/