Biuro rachunkowe czy księgowość własna

cze
2013
12

posted by

Dzisiaj przedsiębiorcy dążą do tego, by jak najbardziej zminimalizować ponoszone koszty, co szczególnie da się zauważyć w przypadku mikro, małych i średnich firm, a także tych przedsiębiorstw, które dopiero co powstały. Nie może wobec tego dziwić, iż dużym powodzeniem cieszy się teraz samodzielna księgowość, tym bardziej, że można ją prowadzić przez Internet i liczyć na merytoryczne wsparcie. Takie informacje mogą być dostępne bezpośrednio na stronie, na której program do rozliczeń rachunkowych będzie dostępny, bądź też na innej witrynie, wskazanej przez właściciela takiego oprogramowania.

Tego typu program jest niezwykle intuicyjny, a w dodatku zbudowany z myślą o wielu potrzebach klientów. Bardzo często powstaje on również w oparciu o najczęściej popełniane błędy przez osoby, które się rozliczają, dzięki czemu znacznie trudniej jest je popełnić, obsługując taki program. Z drugiej strony trzeba się liczyć z tym, że jednak księgowość pozostaje na naszych barkach i jesteśmy za nią w pełni odpowiedzialni, więc nawet jeśli dopełnianie formalności nie zabierze nam miesięcznie zbyt wiele czasu, wciąż jednak musimy o tym pamiętać, by rozliczyć się w terminie. Natomiast biuro rachunkowe wszystkie obowiązki przejmuje na siebie, a my nie musimy się w ogóle martwić o to, kiedy prowadzić księgi przychodów i rozchodów, czy jak zakwalifikować dany wydatek, czy przychód. Poza tym będąc osobą niedoświadczoną, mając przed sobą program komputerowy, może się okazać, że wiele czasu zajmie nam zaznajomienie się z jego funkcjami, zanim przejdziemy do samej księgowości.

Z kolei biuro księgowe zatrudnia fachowych specjalistów, którzy regularnie prowadzą rozliczenia przy pomocy tego rodzaju oprogramowań, toteż takie czynności są przeprowadzane szybko i bez błędów. Jeśli zaś będziemy samodzielnie prowadzić naszą księgowość, nigdy nie możemy mieć takiej pewności, że nie popełnimy żadnego błędu, a kolejne wyjaśnienia w urzędach będą zabierać nasz cenny czas, nie mówiąc już o konsekwencjach finansowych, jakie z takich pomyłek mogą dla nas wyniknąć.